«

»

Gwardia Koszalin ósma na piłkarskim półmetku

Piłkarze koszalińskiej Gwardii zakończyli rundę jesienną na 8 miejscu w tabeli III ligi pomorsko-zachodniej. Przy planowanej reorganizacji tego szczebla rozgrywek, to ostatnie na ten moment, bezpieczne z punktu widzenia walki o utrzymanie miejsce w ligowej hierarchii. Na wiosnę Gwardzistów czeka zatem jeszcze trochę pracy, aby móc spokojnie zakończyć sezon na bezpiecznej lokacie.

Gwardziści z pewnością nie mają łatwej ligi. Choćby z tego względu, ze w szeregach pomorskich trzecioligowców występują obecnie 3 zespoły rezerw klubów z ekstraklasy i jej zaplecza: Pogoń II Szczecin, Arka II Gdynia i Lechia II Gdańsk. Do tego należy dołożyć znane, piłkarsko-kibicowskie marki jak choćby Bałtyk Gdynia, Kaszubia Kościerzyna, Gryf Słupsk czy pamiętany przez nas z dawnych występów w II lidze Chemik Police. I jest jeszcze lokalny rywal piłkarski, czyli Bałtyk Koszalin, który w mieście jest zwyczajnie konkurentem Gwardii (chociażby w szkoleniu zawodników), co też z pewnością nie jest na rękę naszym przyjaciołom.

Gwardia jesienią zdobyła łącznie 22 punkty, na co bezpośrednie przełożenie miało 6 zwycięstw i 4 remisy.  Trójkolorowi strzelili 20 bramek, ale stracili o jedną więcej, przez co póki co mają ujemny bilans bramkowy. III liga z Pomorza wykazuje podobny trend, jaki panował za naszych czasów na tym poziomie rozgrywek. Wiejskie kluby, skupione ze swoimi budżetami głównie na drużynie seniorów, wyprzedzają znane i zasłużone kluby z większych miast. Wśród 7 drużyn, które wyprzedzają Gwardię w tabeli znajdziemy zespoły z Przodkowa, Wolina, Skolwina (przedmieście Szczecina) i Chwaszczyna.

W związku z reorganizacją rozgrywek III ligi i planach połączenia grup kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej oraz pomorsko-zachodniej, jest szansa, że w sezonie 2016/17, może dojść do piłkarskiego spotkania koszalińskiej Gwardii i konińskiego Górnika w jednej lidze! Gwardia musiałaby pozostać w swojej lidze (nie awansować, a już tym bardziej uniknąć spadku), a Górnik musiałby awansować szczebel wyżej. O ile Gwardii będzie prościej się utrzymać lub walczyć mimo wszystko o awans, tak w naszym przypadku zadanie wydaje się już bardziej skomplikowane. Ale kto wie, przed nami jeszcze cała wiosna i później mecze barażowe, więc wszystko w rękach, a raczej nogach piłkarzy. Nie ma co w tym momencie dzielić skóry na niedźwiedziu.

Poniżej komplet wyników Gwardii Koszalin z rundy jesiennej sezonu 2014/15:

 

Gwardia Koszalin              2-0 Drawa Drawsko Pomorskie (9)
Bałtyk Gdynia (3) 0-1 Gwardia Koszalin
Gwardia Koszalin 0-3 GKS Przodkowo (1)
Gwardia Koszalin 0-0 Vineta Wolin (2)
Świt Skolwin (Szczecin) (4) 0-2 Gwardia Koszalin
Gwardia Koszalin 3-0 Cartusia Kartuzy (15)
Chemik Police (11) 2-1 Gwardia Koszalin
Gwardia Koszalin 1-2 Gryf Słupsk (14)
Werzyca Pelpin (10) 2-2 Gwardia Koszalin
Gwardia Koszalin 2-2 Arka II Gdynia (13)
Bałtyk Koszalin (16) 0-0 Gwardia Koszalin
Gwardia Koszalin 1-0 Lechia II Gdańsk (6)
Pogoń II Szczecin (7) 2-0 Gwardia Koszalin
Gwardia Koszalin 4-1 Kaszubia Kościerzyna (12)
KS Chwaszczno (5) 5-1 Gwardia Koszalin
Drawa Drawsko Pomorskie (9) 2-0 Gwardia Koszalin
22 punkty, 6 zw., 4 remisy, 6 porażek 20-21