«

»

11 i 18 czerwca – baraże o awans do III ligi

Mistrzostwo IV ligi wielkopolskiej grupy południowej w sezonie 2015/16 nie oznacza niestety tym razem bezpośredniego awansu. Wszystko za sprawą decyzji PZPN w zakresie reorganizacji rozgrywek III ligi od sezonu 2016/17. Liczba grup III ligi zostanie zmniejszona z 8 do 4, a znana nam, dotychczasowa grupa III ligi kujawsko-wielkopolskiej będzie połączona z grupą z Pomorza. W ten sposób lokalny dotychczas dla Wielkopolski i Kujaw poziom rozgrywek zostanie rozszerzony m.in. o całe wybrzeże nad Bałtykiem. Nie musimy pisać, że połowa klubów, która zostanie w nowej III lidze już teraz trzęsie się na myśl o potrzebnym, dodatkowym zapleczu finansowym.

W skrócie reorganizacja sprawia, że z każdej IV ligi może awansować tylko 1 drużyna.  A że w Wielkopolsce mamy 2 grupy –  Południe i Północ, a miejsce jest tylko jedno, będzie konieczny dodatkowy baraż pomiędzy zwycięzcami grup, czyli Górnikiem Konin i Wartą Miedzychód. Rozwiązanie ani trochę sprawiedliwe, biorąc pod uwagę fakt, że oby dwa zespoły ciężko pracowały na mistrza przez 30 spotkań ligowych, a losy mistrzostwa zarówno naszej grupy jak i grupy północnej rozstrzygały się dopiero w ostatniej kolejce. Ale co o tym mogą wiedzieć leśne ludki z pozycji wygodnego fotela biurowego…

I w ten sposób, kiedy w końcu po 8 latach zdobyliśmy upragnione mistrzostwo, będziemy musieli jeszcze powalczyć o awans w dwumeczu barażowym. 2700 ligowych minut na boisku przez cały rok i z drugiej strony dwa mecze, czyli najmniej 180 minut, które zadecydują o awansie. Takie rzeczy tylko u nas w Wielkopolsce.

Pierwszy mecz barażowy odbędzie się w sobotę 11 czerwca, a tydzień później 18 czerwca nastąpi rewanż. Losowanie gospodarza pierwszego meczu we wtorek 07. czerwca w siedzibie WZPN w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej 17. 

Nie ma innej opcji dla Górnika, tylko iść dalej za ciosem i wywalczyć awans. Teraz albo nigdy!