«

»

Przedstawienie rywala: Świt Skolwin Szczecin

Już jutro o godzinie 17.00 na stadionie przy Podwalu, Górnik Konin zmierzy się z drużyną Świtu Skolwin Szczecin. Spotkanie rozegrane zostanie w ramach III kolejki III ligi grupy II. Czas na krótkie przedstawienie rywala.

Zaczniemy od tego, że Skolwin to w zasadzie odległa dzielnica Szczecina, stąd w nazwie drużyny często Szczecin przewija się w nawiasie (swoją drogą podobno Skolwin jako dzielnica nie cieszy się dobrą reputacją w rejonie stolicy województwa zachodniopomorskiego). Historia Osiedlowego Klubu Sportowego Świt Skolwin Szczecin przypomina niemalże Spartę Gosławice (Konin). Jako datę powstania Świtu podaje się rok 1952, a jego historia związana jest z funkcjonowaniem w Skolwinie potężnej niegdyś fabryki papieru. Jak w Gosławicach, gdzie istniała cukrownia, którą potem przyłączono do Konina, tak Skolwin włączono później w administrację Szczecina.

Świt posiada takie same barwy jak nasz Górnik, czyli biało-niebieskie. W sezonie 2015/16 skolwinianie awansowali do ówczesnej III ligi bałtyckiej. To największy chyba sukces ostatnich lat w Skolwinie, chociaż Świt występował już w przeszłości na tym etapie rozgrywek. Skolwinianie swoje mecze rozgrywają na osiedlowym stadionie, który pomieścić może ok. 2000 widzów. Ciekawostką jest to, że Świt posiada dwie sekcje, oprócz piłkarskiej także żeglarską.

switskolwin

Kibice Świtu to dzielnicowa ekipa Pogoni Szczecin, choć niezbyt liczni to dość regularnie meldują się na wyjazdach OKS-u. Emocje sportowe wzbudzają zwłaszcza mecze z Sarmatą Dobra. Podobno mają zgodę z kibicami Vinety Wolin. Na wyposażeniu mają nawet całkiem zgrabną flagę z hasłem Duma Dzielnicy. Okazja do zobaczenia piłkarzy i być może sympatyków Świtu już jutro na Podwalu!