«

»

Cel minimum osiągnięty – mamy utrzymanie!

Na 5 kolejek przed końcem III ligi, Biało-Niebiescy zapewnili sobie teoretycznie utrzymanie w lidze na kolejny sezon. Cel stawiany jako minimum przed drużyną został więc już teraz (przynajmniej teoretycznie) osiągnięty. Oczywiście to nie żaden powód, by teraz zwalniać tempo, jednakże z pewnością w takich okolicznościach będzie się grało zdecydowanie swobodniej.

Jak to możliwe, że mamy utrzymanie? W II lidze rozstrzygnięto już losy spadków, bowiem ten poziom rozgrywek zakończył właśnie sezon. Z II ligi do naszej grupy regionalnej III ligi nie spadnie żaden zespół: „potencjalni spadkowicze” czyli Błękitni Stargard i  Gryf Wejherowo zdołali się ostatecznie utrzymać. W ten sposób z naszej ligi polecą tylko 3 drużyny, w tym wycofana Wda Świecie. Obecnie Górnik ma na swoim koncie 37 punktów, o 16 więcej niż pierwsze miejsce spadkowe (Chemik Bydgoszcz 21 punktów). Do końca zostało 5 spotkań, czyli do zdobycia maksymalnie 15 punktów. Zakładając nawet najczarniejszy scenariusz dla tych meczów, zostaje nam i tak jeden punkt przewagi na sam koniec sezonu. Czyli teoretycznie już teraz wiemy, że tak czy siak się utrzymamy. Oczywiście należy tu jeszcze wziąć poprawkę na wszelkiego typu nieprzewidziane akcje typu „zielone stoliki”, ale jeśli nic się w tej materii nie zadzieje, zostajemy w III lidze na kolejny sezon.

Co to oznacza? Nic innego jak konieczność walki o punkty w systemie ProJunior. Do zgarnięcia jest niemała kasa z puli PZPN, a większość zespołów z naszej ligi już dawno zaczęła podchody pod ten temat. Parędziesiąt/paręset tysiaków robi swoje i nie ma co ukrywać, że sporo ekip w naszej lidze już ostrzy sobie zęby na ten kąsek, wystawiając co chwilę juniorów od pierwszej minuty meczu. Górnikowi nie pozostaje nic innego, jak wykorzystać maksymalnie potencjał młodzieżowców z drużyny, by na końcu również załapać się na kawałek tortu. Starsi zawodnicy muszą to zrozumieć, bo nie chodzi tu o mały pieniądz, a o spory zastrzyk gotówki, który stanowiłby znacznie wzmocnienie niejednego budżetu w naszej lidze. Wyniki chociaż nadal ważne, to jednak schodzą chyba w takiej sytuacji na dalszy plan. Nikt o tym głośno w lidze nie mówi, ale zwyczajnie tak jest i widać to już w ustawieniu i składach wielu naszych rywali w ostatnich kolejkach.

Tutaj znajdziecie aktualną tabelę naszej III ligi: http://www.90minut.pl/liga/1/liga10014.html