«

»

Nowy sezon z pandemią w tle – wkrótce rusza III liga!

Już za 2 tygodnie swoje rozgrywki w sezonie 2020/21 rozpocznie III liga, w której wystąpi również nasz Górnik Konin. Ostatecznie koniński klub otrzymał licencję związkową od KPZN na udział w tych rozgrywkach, mimo iż przez krótką chwilę byliśmy na liście klubów bez takiego prawa. Nowy sezon II grupy III ligi ma się rozpocząć dokładnie w weekend 1-2 sierpnia, a Biało-Niebiescy mecze domowe mają rozgrywać finalnie na stadionie przy Podwalu.

Póki co PZPN (Pomorski Związek Piłki Nożnej w tym sezonie poprowadzi rozgrywki naszej grupy) nie jest w stanie opublikować nawet dokładnego terminarzu ligi, bowiem… nadal nie wiadomo ile wystąpi w niej drużyn. Mogą to być nawet 24 zespoły – wszystko jest zależne od tego, ile zespołów spadnie z II ligi do naszej grupy. Pierwszym spadkowiczem na pewno jest Gryf Wejherowo, ale przed spadkiem bronią się jeszcze Elana Toruń, Lech II Poznań i Błękitni Stargard. Do rozegrania zostały im jeszcze 3 spotkania, ale sytuacja punktowa w lidze jest niezwykle ciekawa: zespoły z miejsc niezagrożonych spadkiem 7-14 dzieli bowiem różnica 2 punktów. Najmniej szans z tego grona 3 drużyn ma obecnie Elana, która można powiedzieć, że jedną nogą jest już w III lidze. II liga zakończy się 25 lipca, a już tydzień później byli drugoligowcy będą musieli rozpocząć granie klasę niżej.

Zmiany nastąpiły także w gronie beniaminków naszej grupy. LKS Gołuchów (podobno ze względu na „warunki stadionowe”) nie dostał licencji na grę w III lidze, co skrzętnie wykorzystała druga w kolejności po awans Unia Swarzędz. I to ona obok Floty Świnoujście, Pomorzanina Toruń i GKSu Przodkowo będzie nowym, podmienionym beniaminkiem w naszej lidze.

Znany jest obecnie jedynie plan pierwszej kolejki, według którego nasz Górnik zainauguruje sezon na wyjeździe. Dokładnie w Szczecinie, gdzie zmierzy się z miejscowym Skolwinem. Biorąc pod uwagę, że Skolwin poprzednie rozgrywki zakończył na 3 miejscu w tabeli, to chyba raczej średnie dla nas „losowanie”. Co więcej, najwyraźniej ze względu na liczbę zespołów, rozgrywki po jesieni zostaną podzielone na grupy mistrzowską i spadkową. W grupie mistrzowskiej wystąpi 8 drużyn i zagrają na wiosnę między sobą mecz i rewanż, w grupie spadkowej będzie tylko jeden mecz. Punkty z jesieni będą się jednak liczyć do końcowego rozrachunku. Ostateczny kształt III ligi gr. II będzie znany po 26 lipca, gdy zakończy się sezon II ligi. Po tym terminie Pomorski ZPN ma też opublikować pełny terminarz rozgrywek.

Co dla nas najważniejsze – nadal nie ma chyba oficjalnego komunikatu w sprawie udziału kibiców w meczach na stadionach III ligi. Wcześniej były wytyczne rządowe, dopuszczające ograniczoną liczbę widzów w Ekstraklasie, w I i II lidze, ale słowem nie wspominały one o niższych szczeblach rozgrywkowych. Nie ma się też co łudzić w kwestii kibicowskich wyjazdów – jest niemal pewne, że przynajmniej w najbliższym czasie rozgrywki będą się odbywać bez udziału zorganizowanych grup kibiców przyjezdnych.

Podsumowując, dla nas najważniejszym jest chyba fakt, że pomimo wielu trapiących od dawna nasz klub problemów różnej maści, Górnik Konin po raz kolejny zagra na arenie makroregionalnej i zamiast typowych „niskoligowych wichur”, będzie mógł zmierzyć się z zespołami ze Szczecina, Torunia, Gdyni, Koszalina czy Świnoujścia . O przygotowaniach Biało-Niebieskich do nowego sezonu poinformujemy z kolei wkrótce.