Zgoda z Gwardią Koszalin

18 kwietnia 2009 roku, przybita została zgoda z kibicami Gwardii Koszalin. Przypieczętowała ona trwający wcześniej układ między fanami z Konina i Koszalina. Od tamtego czasu trójkolorowe barwy były zawsze mile widziane w naszym mieście. Z dniem 5 listopada 2016 roku, nasza zgoda z Gwardią Koszalin przeszła do historii.

Historia

gwardia2

Zorganizowani szalikowcy oddani na dobre i na złe swojemu klubowi pojawili się w Koszalinie na początku lat 70-tych. W roku 1971 podczas meczu (przegranego 2:0) z Arkonią Szczecin na trybunach wówczas jeszcze Bałtyku pojawili się po raz pierwszy ludzie poprzebierani w trójkolorowe pasiaki, a na płocie zawisły gwardyjskie flagi.

Ruch kibicowski z roku na rok rozwijał się dynamicznie. Ludzie coraz chętniej odwiedzali stadion przy ulicy Fałata, podczas choćby drugoligowych meczy swoich pupili. Jak podają gwardyjskie źródła, w połowie lat 80-tych pojawił się co prawda mały kryzys, jednak został  on szybko przezwyciężony. W latach 90-tych ruch kibicowski na Gwardii odżył na nowo, pojawiły się nowe kontakty z kibicami z różnych stron Polski, które zaowocowały później m.in przybiciem zgód i układów, rozpoczęły się liczne wyjazdy gwardzistów za drużyną, pojawiły się liczne pamiątki klubowe i popularne w tamtym czasie ziny kibicowskie. Powołano do życia nieformalną organizację gwardyjskich bojowników o nazwie „Malefactors Brigade” co w wolnym tłumaczeniu znaczyło tyle co „Brygada Złoczyńców”. Grupa liczyła około 40 osób, które miały pewność co do siebie i zaufanie, ze w ekstremalnych sytuacjach zawsze mogą wzajemnie na siebie liczyć. Po kilku latach działań z różnych powodów grupa przestała oficjalnie funkcjonować, a schedę po nich przejęła inna grupa o nazwie „Ekipa Młodzieżowa’99”. W 2006 roku gwardziści świętowali 60-lecie istnienia klubu i czerwono-biało-niebieskich barw!

Fałata 34

gwardia1Do roku 1971 mecze koszalińskiej drużyny rozgrywane były na stadionie lokalnego rywala – koszalińskiego KS Bałtyk. Dopiero w w/w roku oddano do użytku stadion sportowy KS Gwardia. Mieszczący się przy ulicy Fałata 34. Obiekt, mogący pomieścić 25.000 widzów, był prezentem dla miasta z okazji Centralnych Dożynek. Fundatorem był sam… towarzysz Edward Gierek. A żeby było bardziej „czerwono”, stadion do czasu obalenia ustroju komunistycznego, nosił nazwę „Przyjaźni Polsko – Radzieckiej”. Od 2003 roku, stadion oficjalnie nosi imię Stanisława Figasa, długoletniego działacza sportowego i jednego ze współzałożycieli koszalińskiej Gwardii.

 

Zgody, kosy, układy

gwardia3Jesienią 1989 roku powstała oficjalna zgoda pomiędzy kibicami Arki Gdynia i Gwardii Koszalin. Obie drużyny przez wiele sezonów lat 90-tych grały na szczeblu III-ligowym tyle tylko, że w innych grupach. Zgodę tą przyklepano w 1989 roku w Damnicy, w której wówczas Arka rozgrywała swój mecz. Do roku 1992 naprawdę dobre stosunki panowały na linii Koszalin – Kołobrzeg. W tamtym okresie fani z Kolberga byli często uważani przez gwardzistów za najlepszy i najprężniej działający FC. Od 1993 roku gwardziści utrzymywali ponadto dobre kontakty z kibicami Górnika Wałbrzych, co z kolei przekształciło się w przybicie zgody w 1998 roku. W międzyczasie pojawił się na krótko także układ z Bronią Radom, z którą gwardziści mieli styczność podczas meczów Arki w Gdyni. Układ w wyniku braku kontaktu wygasł praktycznie po kilkunastu miesiącach. W maju 2008 roku przybity został układ fanów Gwardii i Górnika Konin, który to przekształcił się w zgodę w kwietniu 2009 roku.

Jeśli chodzi o kosy, to szczególnie nielubiani w Koszalinie są kibice ze Słupska, Pogoni Szczecin (i całego regionu szczecińskiego) oraz Kotwicy Kołobrzeg.

Fan cluby

gwardia4W swej długoletniej historii Gwardia Koszalin miała wzloty i upadki. Podobnie rzecz się miała z kibicami Gwardii spoza Koszalina, na terenie Pomorza Środkowego. Bywały czasy, że na spotkania KSG w drugiej lidze zjeźdżali tłumnie fani z całego regionu, ale zdarzało się także, że zainteresowanie Gwardyjką wykazywali jedynie koszalinianie. Fan cluby Gwardii Koszalin istnieją lub istniały w Białogardzie, Bobolicach, Mielnie, Złocieńcu, Polanowie oraz Sianowie.

 

 

źródło tekstu: gwardzista.glt.pl, arkowcy.pl, gwardyjka.glt.pl