«

»

Układ z Ostrovią Ostrów Wlkp.

Po meczu w Toruniu z Elaną, od 17 września 2016 roku łączy nas już oficjalnie układ z kibicami Ostrovii Ostrów Wielkpolski. Po wielu latach nasze dobre relacje zostały w końcu sformalizowane.

KKS Kalisz - Ostrovia Ostrów (sezon 1995/96)

Z fanami Ostrovii znamy się od dawien dawna. Mimo iż do wspomnianego wyżej dnia, oficjalnie nigdy nie było przysłowiowego „klepnięcia” żadnej kibicowskiej formy kontaktu, nasze grupy spotykały się wielokrotnie przy okazji różnego typu meczów i nie tylko. I to już od połowy lat 90-tych. Poniekąd wynikało to choćby z faktu, że oba nasze miasta, a w zasadzie grupy kibicowskie miały wspólnego rywala „zza miedzy”, a dokładniej z Kalisza.

Kibice z Konina wielokrotnie byli obecni na meczach Ostrovii, najczęściej podczas potyczek Ostrovian z cebulami. Już w sezonie 1995/96 na derby do Kalisza z Ostrovią wybrało się nawet ok. 100 fanów Górnika (tak przynajmniej podawały statystyki ówczesnych zinów). Były to jeszcze czasy, gdzie wszystkie te grupy kibicowały również drużynom z większych miast. O ile w Koninie i Ostrowie kibicowało się Lechowi Poznań, tak w Kaliszu miejscowi kibice zaczynali jako fan club łódzkiego Widzewa.

Górnik Konin - Widzew Łódź (sezon 1998/99)Kibice Ostrovii również byli obecni z nami na najciekawszych meczach. Ich flaga zawisła choćby na Podwalu w sezonie 1998/99 na meczu z Widzewem, sezon później na meczu z Legią Warszawa (oba pojedynki w pucharze) czy za czasów II ligi w sezonie 2002/03 podczas spotkania z ŁKSem Łódź. W późniejszych latach wielokrotnie wspomagaliśmy się podczas różnych spotkań, zarówno w Koninie jak i w Ostrowie. Ze sobą graliśmy w sezonie 2006/07 (IV liga) oraz w sezonie 2012/13 (III liga).

 

Historia i sukcesy klubu

Ostrovia to najstarszy klub w Wielkopolsce, który od początku swojego powstania występuje pod niezmienioną nazwą! Rok założenia Ostrovii to 1909. Od samego początku barwy Ostrovii są biało-czerwone, co miało swoją symbolikę również za czasów zaboru pruskiego, jakim objęta była ziemia ostrowska. W 2007 roku działacze Ostrovii zdecydowali się dodać człon „1909” do nazwy klubu, aby podkreślić jego bogatą historię i tradycję. W 2014 roku Ostrovia obchodziła jubileusz 105-lecia, z tej okazji kibice Ovii odpalili sporą ilość pirotechniki na ostrowskim rynku.

Górnik Konin - ŁKS Lódź (sezon 2002/03)Największymi sukcesami Ostrovii był czterokrotny występ w II lidze piłkarskiej oraz 1/8 finału Pucharu Polski. Ostatni razem Ostrowianie grali w II lidze w sezonie 2013/14. Rok później awansowali do wspomnianej fazy Pucharu Polski, gdzie niestety musieli uznać wyższość Cracovii (1-2). W ciągu kilkunastu ostatnich lat, Ostrovia grała najczęściej ze zmiennym szczęściem na poziomie III i IV ligi.

 

Ostrovia od strony kibicowskiej

Ostrovia Ostrów - KKS Kalisz (sezon 2002/03)Ostrovia swoje mecze rozgrywa na stadionie miejskim w Ostrowie, który jednocześnie jest areną żużlową. Stadion jest w stanie pomieścić ok. 12 000 widzów. Mieliśmy już przyjemność na nim kilkakrotnie gościć, jak choćby podczas ostatniego meczu między naszymi drużynami.

O kosie Ostrovii nie trzeba chyba pisać, że to Kalisz i miejscowy KKS. Kibice Ostrovii posiadają zgodę z fanami Kanii Gostyń (od 4 września 2004 roku). Jeśli chodzi zaś o przydomki i nazwy, jakich używają fani Ovii, najczęściej można się spotkać z „Bażantami”, „Squadrą Bianco-Rosso” czy „Republiką Ostrovską”.  Ostrovianie w zależności od rangi spotkania wystawiają młyn od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Pisząc o Ostrovii, nie wolno zapomnieć również o postaci Śp. Afro. Do dziś pamiątkowa flaga na część o nim powiewa na meczach Jego ukochanej Ostrovii.

ovia2