«

»

Piłkarskie podsumowanie przerwy zimowej

Już za 3 dni rozpocznie się runda wiosenna sezonu 2018/19. 9 marca zapraszamy wszystkich kibiców na Podwale, gdzie Górnik Konin podejmie dziesiąty zespół w ligowej tabeli –  Świt Skolwin Szczecin. Kadra Górnika została skompletowana, okres przygotowawczy dobiegł końca, czas więc na krótkie podsumowanie.

Kadrę Górnika po trenerze Suchomskim przejął z powrotem Damian Augustyniak. Przed szkoleniowcem niełatwe zadanie, bo walka o utrzymanie w III lidze. Po wycofaniu się Wdy Świecie, zostają 2 miejsce objęte spadkiem, ale ich liczba może wzrosnąć nawet do 4 w przypadku, gdyby z II ligą miały się pożegnać drużyny Błękitnych Stargard (obecnie 15 miejsce spadkowe w tabeli) lub Gryfa Wejherowo (obecnie bezpieczne 12 miejsce w II lidze). Zakładając najbardziej pesymistyczny scenariusz, czyli spadek z naszej grupy 4 drużyn (nie licząc wycofanej Wdy), przewaga Górnika na starcie rundy rewanżowej do miejsca spadkowego to 8 punktów (14-ty w tabeli Bałtyk Koszalin ma 15 oczek, a Górnik 23).

W przerwie zimowej doszło do kilku transferów na Dmowskiego. W drużynie pojawili się nowi zawodnicy. To napastnik Sebastian Kaczyński, który w przeszłości grał w Pelikanie Łowicz i miał również epizod w Widzewie Łódź, obrońca Wiktor Patrzykąt, który powrócił do Konina i ma na swoim koncie grę w Sokole Kleczew oraz epizody w Warcie Poznań i Błękitnych Stargard oraz młody pomocnik Jakub Staszak, który dotychczas trenował w KKS Kalisz oraz zaliczył testy w angielskim Leeds Utd. Ponadto z wypożyczenia powrócił bramkarz Dawid Kołodziejczak. Drużynę Górnika opuścili Michał Marszałek (który razem z trenerem Suchomskim wylądował w Kotwicy Kołobrzeg), Dominik Kąkolewski (Wigry Suwałki), Jeremiasz Grela  (brak informacji) oraz wypożyczeni do wielkopolskich klubów Maciej Rojewski, Patryk Szymaniak, Jakub Matusiak, Bartosz Kowalski i Igor Witczak (wypożyczenia do Olimpii Koło, Victorii Września i Huraganu Pobiedziska).

Kadra seniorów Górnika składa się obecnie nominalnie z 2 bramkarzy, 8 obrońców, 8 pomocników i 3 napastników. Wydaje się zrównoważona pod względem doświadczenia jak i młodości, w końcu to mieszanka znanych w regionie „nazwisk piłkarskich” jak i ambitnych młodzieżowców, którzy są dopiero na starcie piłkarskiej kariery. A to szczególnie ważne również w kontekście boju o kasę z PZPNu za udział w rozgrywkach III ligi młodzieżowców.

Szkoda tylko, że ta całkiem nieźle skompletowana paczka zawodników, nie pokazała chyba pełni swoich możliwości podczas sparingów. Ich wyniki są daleko niezadowalające i trzeba sobie to szczerze powiedzieć. Oczywiście, że nie o sam wynik w sparingach zawsze chodzi, ale jakby nie patrzeć każdy wynik jest konsekwencją gry na boisku i aktualnej dyspozycji danej drużyny. Górnik Konin na 9 sparingów zanotował 3 zwycięstwa, 3 remisy i 4 porażki. O ile przegrana 0-5 z drugoligową Elaną Toruń jest jeszcze „do zaakceptowania”, tak porażki czy remisy z zespołami z niższej klasy rozgrywkowej z pewnością mogą budzić pewny niepokój. Szczególnie, jeśli na tydzień przed ligą nasze asy nie prezentują się najlepiej w meczu towarzyskim na własnym terenie, a samo spotkanie z IV-ligowcem z Sieradza kończy się bezbramkowym albo raczej bezbarwnym remisem.

Poniżej komplet wyników wszystkich sparingów Górnika w przerwie zimowej:

  • Victoria Września (IV liga) – Górnik Konin 2:1
  • Jarota Jarocin (III liga) – Górnik Konin 2:1
  • Kujawianka Izbica Kuj. (IV liga) – Górnik Konin 0:5
  • Pelikan Łowicz (III liga) – Górnik Konin 2:1
  • LKS Gołuchów (IV liga) – Górnik Konin 3:6
  • Elana Toruń (II liga) – Górnik Konin 5:0
  • LKS Gołuchów (IV liga) – Górnik Konin 1:3
  • Unia Swarzędz (IV liga) – Górnik Konin 1:1
  • Górnik Konin – Warta Sieradz (IV liga) 0:0

Pierwsze spotkanie wiosną już w sobotę. Do Konina przyjedzie Świt ze Szczecina. Oczekiwania kibiców względem tego meczu są jasne – tylko wygrana. Patrząc na marcowy terminarz Górnika, Biało-Niebiescy nie mogą rozpocząć sezonu w żaden inny sposób niż tylko 3 punkty.