«

»

Awanse i spadki – czego jeszcze nie wiadomo?

Do końca sezonu 2017/18 została już tylko jedna kolejka. Mimo to pozostało jeszcze kilka niewiadomych, odnośnie składu naszej grupy III ligi w następnym sezonie. W najbliższym czasie poznamy wszystkie finalne rozstrzygnięcia, które zadecydują o tym, kto awansuje a kto spadnie z naszej ligi.

Spadek z naszej III ligi

Wiadomo, że z naszej grupy spadną 4 zespoły. Trzy miały spadać obligatoryjnie, ale z racji, że Gwardia Koszalin opuszcza II ligę i zasili w przyszłym sezonie naszą grupę, liczba spadających zwiększyła się automatycznie do czterech drużyn. W sezonie 2018/19 w naszej grupie nie zobaczymy na pewno trzech drużyn: Unia Solec Kujawski, GKS Przodkowo i wycofanego z rozgrywek Energetyka Gryfino. Ostatnim spadającym zespołem będzie albo Wda Świecie albo Centra Ostrów Wlkp. Te dwie drużyny zagrają ze sobą w ostatniej kolejce. Tylko wygrana może dać Wdzie utrzymanie, każdy inny rezultat będzie oznaczał utrzymanie Centry Ostrów.

Spadek z II ligi do naszej grupy

Z II ligi spada do naszej grupy jak już zostało napisane powyżej koszalińska Gwardia. Gwardia była beniaminkiem w II lidze i po jednym sezonie na centralnym poziomie rozgrywek wraca z powrotem do grona trzecioligowców. Na finiszu rozgrywek Koszalinianie zajęli przedostatnie miejsce w tabeli. Blisko strefy spadkowej ulokowali się Błękitni Stargard Szcz., ale ostatnie udało im się pozostać w II lidze, co było akurat dla nas dobrą wiadomością, bo w przeciwnym razie liczba spadających z naszej grupy również uległaby zwiększeniu.

Awans do II ligi

Tutaj sprawa jest nadal otwarta. W minionej kolejce do fety przygotowywała się Elana Toruń, której zwycięstwo miało zapewnić awans na kolejkę przed końcem. Ale KP Starogard wybił im te plany z głowy, gładko pokonując w Toruniu miejscowych 3-0! Elana nadal pozostała liderem, ale ma tylko punkt przewagi nad drugim Świtem Skolwin. W ostatniej kolejce Elana zagra w Solcu z tamtejszą Unią, a Świt podejmie u siebie rezerwy Lecha Poznań. Jeśli Elana wygra to awansuje niezależnie od wyniku ze Szczecina. Jeśli Elana nie zdobędzie kompletu punktów, a uczyni to właśnie Świt, to właśnie w Skolwinie będą się cieszyć z awansu do II ligi. Wszystko rozstrzygnie się zatem w najbliższą sobotę.

Awanse z IV do naszej grupy

Znamy już 3 beniaminków III ligi w sezonie 2018/19. To Chemik Bydgoszcz (reprezentujący Kujawski ZPN), Bałtyk Koszalin (Zachodniopomorski ZPZN) i … Redunia Stężyca (z Pomorskiego ZPN). Te drużyny zapewniły sobie bezpośredni awans do III ligi w swoich okręgach. Z racji, że w Wielkopolsce mieliśmy dotychczas 2 grupy IV ligi, o awansie podobnie jak w naszym przypadku wcześniej, zdecyduje baraż pomiędzy zwycięzcami grup  IV ligi. Naprzeciwko siebie stają zespoły Mieszka Gniezno i Victorii Września. W pierwszym meczu rozgrywanym we Wrześni, wygrał Mieszko Gniezno 2-1 i to ten zespół, można powiedzieć jedną nogą, jest obecnie w III lidze. O wszystkim zdecyduje jeszcze drugi baraż, który zostanie rozegrany w Gnieźnie.

Poniżej najbardziej prawdopodobny skład III ligi grupy II w sezonie 2018/19:

 1. Gwardia Koszalin (spadek z II ligi)

      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 1. Elana Toruń / Świt Skolwin (jeden z nich awansuje)
 2. Bałtyk Gdynia
 3. Lech II Poznań
 4. KKS 1925 Kalisz
 5. Sokół Kleczew
 6. Polonia Środa Wlkp.
 7. Kotwica Kołobrzeg
 8. Pogoń II Szczecin
 9. KP Starogard Gdański
 10. Jarota Jarocin
 11. Wierzyca Pelplin
 12. Górnik Konin
 13. Centra Ostrów / Wda Świecie

      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 1. Chemik Bydgoszcz (Kujawski ZPN)
 2. Mieszko Gniezno / Victoria Września (Wielkopolski ZPN), pierwszy baraż 2-1
 3. Redunia Stężyca (Pomorski ZPN)
 4. Bałtyk Koszalin (Zachodniopomorski ZPN)